Szczecin stale się zmienia, zmieniają się też plany inwestorów przez co nie zawsze dostajemy taki obiekt jaki byśmy sobie wymarzyli lub nie dostajemy go wcale. W tym artykule sprawdzę 10 inwestycji, które już dawno powinny zostać zrealizowane lub rozpoczęte.

10. Tramwajowa Rewolucja 

Kolumba, Mickiewicza, Wyzwolenia, Powstańców Wielkopolskich, Piłsudskiego, Matejki, Żołnierska i wiele innych to ulice na których mieliśmy być świadkami „Tramwajowej Rewolucji”. Już po pierwszych przetargach okazało się, że modernizacje wyjdą znacznie drożej niż się spodziewano i z inwestycjami trzeba będzie poczekać. Może się okazać że rewolucja zacznie się po uruchomieniu SKM, co raczej nie zachęci do podróży komunikacją miejską. Bo kto by chciał zostawić auto żeby potem z nowej stacji do centrum miasta jechać zastępczą komunikacją autobusową w korkach?


9.  Urząd Żeglugi Śródlądowej i Szczecińska Wenecja

„Impuls do rozwoju Wenecji”, tym mogłaby być budowa nowej siedziby UŻŚ gdyby została zrealizowana. Po kilku przetargach okazało się, że inwestycja jest droższa niż planowano i Urząd wstrzymuje się z budową. Przebudowa ulicy Kolumba również póki co zostaje tylko marzeniem. Pamiętacie czasy kiedy nikt jeszcze nie mówił o potencjale Łasztowni? Wtedy mówiono o potencjale ulicy Kolumba. Powstało wiele planów, wizualizacji, a Szczecinianie rozmarzyli się na myśl nowego kultowego miejsca. Wygląda jednak na to, że jeszcze długo Kolumba i okolice będą  straszyć przyjezdnych. 

8. Hotel Hilton 

Dawny Hotel Piast, miał się stać Hiltonem, eksluzywnym hotelem i wizytówką szczecińskich kamienic. Został jednak rozebrany do szkieletu, inwestor zszedł z budowy, szkielet namoknął i „budynek” znajduje się teraz w opłakanym stanie. Teraz czekamy na innego inwestora, który przywróci temu miejscu dawny blask, a wszystko wskazuje na to że poczekamy bardzo długo, bo nie szybko znajdzie się taki wariat, który zainwestuje gigantyczne pieniądze w rozpadającą się kamienicę. 

7. Park Plaza 

To była głośna sprawa, inwestor wykopał dół pod budowę, z budowy zszedł, do dołu naleciało wody, w dole zamieszkały stada komarów i mieszkańcy pobliskich bloków nie mogli otworzyć latem okna. Dół zasypano. Z tarasowego biurowca nici. Niedawno jednak pojawiły się nowe wizualizacje, a inwestor zapewniał że ma wszystkie pozwolenia i lada dzień wejdzie na plac budowy. No to czekamy ; ) 

6. Dworzec Główny 

To taka wizualizacja, którą znał każdy, przed przebudową dworca zdobiła jedną ze ścian holu głównego. 26-piętrowy biurowiec, galeria handlowa, wielka hala dworcowa, most na Wyspę Jaskółczą, a nawet (video) stacja metra! To wszystko miało znaleźć się na nowym dworcu głównym, co jest obecnie każdy widzi. 

5. Odra Park 

To miała być pierwsza tak duża inwestycja biurowa na Międzyodrzu, biura, hotel i restauracja w charakterystycznym „grzybku” po Baltonie. Wyburzono wszystkie budynki, z wyjątkiem „spodka” i  inwestycja została wstrzymana, budowę przejął inwestor zastępczy, posprzątał teren i od około miesiąca jest zamknięty, a z placu zniknęły wszystkie sprzęty, więc o obiedzie w „grzybku” możemy na razie zapomnieć. 

4. Dworzec Górny 

Dworzec miał pełnić funkcję przesiadkową z autobusu do pociągu i na odwrót. Poznaliśmy tylko jego ogólny wygląd, niektóre z zastosowań, dworzec się średnio spodobał opinii publicznej i szybko przestał być w centrum uwagi. Skoro się nie podobał, to dalej będziemy korzystać z dworca PKS-u, którego wygląd zatrzymał się na latach 60. 

3. Wojska Polskiego 

Podium otwiera przebudowa alei Wojska Polskiego, która wywoływała tak samo duże emocje jak dziś przebudowa Placu Orła Białego. Jedni chcieli tramwaju, drudzy nie. Jedni chcieli parkingu po środku, drudzy w ogóle nie chcieli parkingu. Wszyscy natomiast chcieli uspokoić ruch, wyrównać chodniki i przywrócić życie tej miejskiej arterii. Do dyskusji dołączyła nawet firma, która swoim biurowcem całkowicie przysłoniła kino Kosmos, mówiąc że budynki muszą współgrać z ulicą. Powstało wiele wizualizacji praktycznie każdego zakątka ulicy, tak żebyśmy mogli się poczuć jak byśmy tam byli. I starczy tych wojaży. 

2. Łasztownia 

Poznaliśmy szczegółowy projekt układu ulic, etapy zamykania Trasy Zamkowej i nowy układ tramwajowy. I o ile pierwsza linia zabudowy od Odry ma szanse powstać, tak dalsze zakamarki nowej dzielnicy, raczej zostaną tylko marzeniem. Miasto przygotowało wielki ($) konkurs na zagospodarowanie nie swojego terenu! To tak jakbym zaprojektował sobie dom na działce sąsiada, bo ma większą. 

1.Hot Spring Bay 

Zwycięzca tego zacnego zestawienia to Zatoka Gorących Źródeł. Wielki apartamentowiec, luksusowy hotel, port jachtowy a to wszystko gdzieś nad jeziorem Dąbie. Nie wiadomo było dokładnie gdzie stanie kompleks, w sumie to dalej nie bardzo coś wiemy. Na stronie widzimy dumną datę otwarcia w 2018 roku a slogany zapraszają nas na gorący wypoczynek o każdej porze roku. Byliście już? Bardzo gorące te źródła? 


Autor

1 komentarz

  1. ul. Kolumba i dworzec główny to jest jakaś tragedia 🙁 Dworzec zrobiony bez pomysłu, a ul. Kolumba nie jest przyjazna dla turystów, a i osoby mieszkające w Szczecinie mogą tam wpaść w niezłą dziurę jadąc autem.

Napisz komentarz