Lecę na Szczecin poprzez włączenie się w Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi chce przypomnieć wszystkim jak istotna jest rolna profilaktyki zdrowia nie tylko Paniom, ale i wszystkim mieszkańcom Szczecina. Od 10 lat w dniu 15 października dziesiątki inicjatyw przypominają kobietom o konieczności przeprowadzania regularnych badań. Podczas tego święta kobietom oferuje się m.in. darmowe badania mammograficzne i spotkania z lekarzami. A wszystko to po to, aby ratować ludzkie życie.

Profilaktyka to podstawa!

Z roku na rok zwiększa się liczba kobiet z diagnozą Raka Piersi, dlatego tak istotną kwestią jest uświadamiać jak ważna jest profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu- po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. Ogólnodostępne gotowe broszury, na których widnieją dokładne informacje, jak dokonać samobadania, zachęcają do wydrukowania i powieszenia. Warto przykleić sobie taką w łazience. Jednak nie zapominaj, że podstawą diagnozy jest wizyta u specjalisty.

Dodatkowo, każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG np. u swojego ginekologa. Jeśli nie jesteśmy pewne, czy dobrze wykonujemy samobadanie, lekarz może pokazać, jak prawidłowo to robić. Nie wstydźmy się prosić o pomoc! Kobiety po 35 roku życia powinny również korzystać z usług onkologa i wykonywać mammografię. Bezpłatne badania mammograficzne przysługują każdej kobiecie między 50-69 rokiem życia co dwa lata natomiast bezpłatne badania cytologiczne przysługują kobietom w wieku 25-59 lat co 3 lata.

Przestrzeganie wszystkich tych zaleceń może sprawić, iż nawet jeśli w naszych piersiach czy na sutku pojawi się guz, będziemy miały większą szansę na całkowite wyleczenie.

Co szczególnie może nas niepokoić?

Przede wszystkim dochodzi do specyficznych zmian piersi tj. zniekształcenia skóry, wciągnięcie brodawek i wycieki z nich. Możemy zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub pod obojczykami. Najczęstszym niepokojącym objawem jest wyczuwalny guzek. Najważniejsze to nie zwlekać! Nigdy nie bagatelizuj objawów i skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem.

Diagnoza to nie wyrok!

Należy pamiętać, że wykrycie raka piersi nie jest wyrokiem. Jeśli w prawidłowy sposób wcześnie zdiagnozujemy chorobę, istnieje szansa całkowitego wyleczenia. Do najpopularniejszych metod leczenia oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się radio oraz chemioterapię. Coraz częściej stosuje się hormonoterapię, która pomaga zahamować rozwój choroby.

Opłaca się korzystać z bezpłatnych warsztatów i rozmów ze specjalistami na temat profilaktyki raka piersi oraz zapoznania się z kodeksem walki z rakiem. W naszym województwie warto wypatrywać również Mammobusu. W mammobusach realizowany jest program bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, adresowany dla kobiet w wieku 50-69 lat. Na badania profilaktyczne skierowania nie są wymagane.

Szczecin

01.10, Al. Wyzwolenia 44A, przy CH Fala, godz. 9-17, Geneva Trust
02.10, Al. Wyzwolenia 44A, przy CH Fala, godz. 9-17, Geneva Trust
03.10, Al. Wyzwolenia 44A, przy CH Fala, godz. 9-17, Geneva Trust
27.10, Al. Wyzwolenia 44A, przy CH Fala, godz. 9-16, Lux Med
29.10, Al. Wyzwolenia 44A, przy CH Fala, godz. 9-16, Lux Med

Autor

Radosna i energiczna świeżo upieczona magister zdrowia publicznego. Coach diet oraz instruktor Nordic Walking. Z ogromnym zamiłowaniem do sportu, zdrowia oraz odkrywania świata.

Napisz komentarz