W roku 2007 na placu zabaw  pomiędzy wieżowcami przy ulicy Malczewskiego pojawili się robotnicy. Miało to zwiastować rozpoczęcie nowej inwestycji „Park Plaza”. Mija jednak 10 lat, a mieszkańcy Szczecina wciąż zastanawiają się nad prawdziwością realizacji projektu.

Plan pierwotny

Planowany szczeciński biurowiec zlokalizowany w dzielnicy Centrum w założeniach z 2010 roku miał mieć trzynaście pięter a całkowita jego powierzchnia osiągnąć 19 tysięcy metrów kwadratowych. 16 tysięcy metrów kwadratowych miało być przeznaczonych pod część użytkową, z czego 10 tysięcy metrów kwadratowych pod biura. Najświeższe plany z 2017 roku przekazują informację o łącznej powierzchni 8,5 tysiąca metrów kwadratowych czyli ponad dwa razy mniej niż przy pierwotnych planach.

Jedna z pierwszych wizualizacji projektu.
źródło: http://www.michalotomanski.pl

 

Kolejny projekt, który nie doszedł do skutku. Źródło: urbanity.pl

Kto nią zarządza?

Nieruchomość jest inwestycją deweloperską spółki Szarotki Development, a zaprojektowana została przez architektów z pracowni Urba Architects. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w pobliżu znajduje się  budynek Oxygen, który mieści w sobie pomieszczenia biurowe, biurowiec PAZIM i aktualnie przebudowywane jest Centrum Handlowe Galaxy. Wychodzi na to, że miasto w swoich zamiarach ma stworzenie tej części dzielnicy Centrum obszarem biurowym.

Nastąpił przełom?

26 czerwca 2017 została wydana decyzja dzięki której zatwierdzony został projekt budowlany oraz zostało udzielone pozwolenie na budowę Park Plaza. Jest to kluczowa zgoda, ponieważ bez niej nie ma żadnych podstaw prawnych do rozpoczęcia robót budowlanych. Decyzja obejmuje budowę budynku biurowo-usługowego z jednopoziomowym garażem podziemnym, instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wewnętrznym układem drogowym, miejscami postojowymi. Niestety w decyzji wskazana jest również informacja, kiedy Pełnomocnik Inwestora czyli Szarotki Development, złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Było to dnia dopiero 3 marca 2017 r.

Nikomu nie są znane prawdziwe powody, dlaczego dopiero po blisko 10 latach został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Przez te 10 lat, od momentu kiedy została wykopana jedna wielka dziura i robotnicy zeszli z budowy, miejsce to jest zaprzeczeniem definicji ładu przestrzennego. Mieszkańcy okolicznych bloków od tego momentu zaczęli skarżyć się na brud i niehigieniczne warunki wokół terenu budowy. Miejsce to stało się siedliskiem komarów, wylęgarnią szczurów, a widok krótko pisząc nie należy do najpiękniejszych.

Teren budowy nie został w żaden sposób zabezpieczony przed warunkami klimatycznymi. Gdy w Szczecinie rozpoczynają się pory deszczowe, miejsce zamienia się w jedno wielkie bagno. Z kolei gdy nadchodzą upały, kurz z terenu budowli przedostaje się mieszkańcom do mieszkań. Jest to zdecydowanie niedopuszczalne ze strony inwestora, że zostawił miejsce przyszłej budowy w tak haniebnym stanie.

Ostateczny projekt?

W ostatecznej wersji projektu Park Plaza to nowoczesny, czternastokondygnacyjny budynek biurowy z garażem podziemnym, zlokalizowany wewnątrz kwartału wysokiej, modernistycznej zabudowy mieszkaniowej z czasów PRL-u. Powierzchnia równa będzie 8,500 m2. Projektowany budynek w rzucie zbliżonym jest do trójkąta równoramiennego. Charakterystyczny kształt budynku wynika z analizy terenu oraz nasłonecznienia budynków sąsiednich. Biorąc pod uwagę ostatnie zapowiedzi dotyczące projektu, mieszkańcy sąsiednich bloków nie powinni przejmować się tym, że inwestycja będzie blokować im dostęp do światła słonecznego.

Wizualizacja Park Plaza, źródło: Urba Architects

 

Wizualizacja Park Plaza, źródło: Urba Architects

Trzymamy kciuki za to, aby roboty budowlane w końcu ruszyły. Przydałby się również komentarz od Inwestora odnoszący się do całych 10 lat oczekiwań. Szczecinianie co o tym sądzicie? 🙂

 

Autor

Hej mam na imię Karolina w tym roku kończę 23 lata. Studiuję gospodarkę przestrzenną, z którą planuję swoją przyszłość zawodową. Kocham moją babcię :)

1 komentarz

Napisz komentarz