Dziś rano (tj. 13 marca 2018) odbyła się konferencja prasowa dotycząca dofinansowania przez ministra ds. Inwestycji i Rozwoju budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Ministerstwo dofinansowało projekt w 85% co daje równowartość ponad 512 milionów złotych!

Ponad pół miliarda złotych dofinansowania na rzecz projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej sprawi że prace nad wznowieniem połączeń podmiejskich do centrum Szczecina stają się faktem. Już teraz prowadzone są prace w tym zakresie, m.in. na stacji Stargard, gdzie budowany jest duży węzeł przesiadkowy. (wizualizacja poniżej)

Również w Goleniowie rozstrzygany jest przetarg na prace związane z budową nowego centrum przesiadkowego, którego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Obie inwestycje łączą ze sobą komunikację drogową i kolejową.

W projekcie uczestniczy w sumie aż 10 podmiotów! Liderem projektu jest SSOM, do którego należeć będzie koordynacja prowadzonych prac, a także wprowadzenie wspólnej taryfy biletowej dla całego obszaru. Oznacza to w praktyce, że na jednym bilecie pojedziemy komunikacją miejską w Szczecinie, pociągiem SKM oraz komunikacją na terenie gmin całego obszaru. Ważnym partnerem projektu jest PKP Polskie Linie Kolejowe, do którego należeć będzie przebudowa torowisk, budowa peronów , urządzeń sterowania ruchem oraz systemu informacji dla podróżnych. Tabor na potrzeby SKM przeznaczy z kolei samorząd wojewódzki.

A w Szczecinie?

W Szczecinie powstanie 26 przystanków, ponad 1800 miejsc parkingowych w systemie P&R a także parkingi rowerowe B&R. Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się jedna z kluczowych inwestycji – budowa węzła Łękno, gdzie wybudowany zostanie kolejny odcinek obwodnicy śródmiejskiej, zostaną przesunięte tory kolejowe i powstaną dwa nowe perony kolejowe. Przystanek tramwajowo-autobusowy znajdować się będzie nad peronami. Obecnie rozbudowywany jest także dworzec Szczecin Główny, gdzie zwiększy się ilość torów przelotowych i poprawi się możliwość dojścia do peronu 4. Już niedługo kolejarze rozpoczną budowę drugiego toru na odcinku Szczecin Turzyn – Szczecin Główny, a także wystartują prace modernizacyjne na linii kolejowej 406 Szczecin – Police. Uruchomienie Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej planowane jest już na 2022 rok.

 

Autor

Napisz komentarz