Wraz z nowym miesiącem rozpoczynamy na LNS nowy cykl o nazwie “Co słychać na budowie:”. Na pierwszy ogień odwiedziliśmy przyszły biurowiec Fabryka II, który mieścić się będzie w poprzemysłowym budynku Stoewer’a na Niebuszewie. Jak było, jak jest i jak będzie? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. 

Trochę Historii

Fabryka II powstanie w jednym z budynków całego “królestwa” Stoewer’ów (na grafice to narożny budynek na samym dole)

Założycielem przedsiębiorstwa był Berhard Stoewer, miłośnik maszyn do szycia. Otworzył on w Stettinie serwis tych maszyn i szybko okazało się że był to strzał w dziesiątkę! Dynamiczny rozrost firmy spowodował konieczność budowy pierwszej fabryki, mowa oczywiście o remontowanym właśnie budynku przy skrzyżowaniu ulicy Krasińskiego i Niemcewicza. Produkowano tu rowery, maszyny do pisania i bardzo popularne (szczególnie w Niemczech) maszyny do szycia. Fabryka rozrastała się w bardzo szybkim tempie, zabudowując kolejne tereny Niebuszewa. Synowie Berharda otworzyli natomiast fabrykę aut, która mieściła się przy dzisiejszej alei Wojska Polskiego (dzisiaj to również biurowiec zmodernizowany przez Modehpolmo). Warto dodać że była to swego czasu trzecia największa fabryka aut w Europie. W czasie wojny fabryka realizowała zamówienia wojskowe, a samo przedsiębiorstwo funkcjonowało w Szczecinie do 1945 roku.Po wojnie w budynku mieściła się Spółdzielnia Pracy “Moda”, a w późniejszych latach budynek wynajmowany był przez różne mniejsze podmioty.

Tak wyglądała jedna z reklam fabryki na Niebuszewie

Fabryka II od ulicy

Na początek warto przyjrzeć się fabryce od strony ulicy. Na miejsce przyjechałem pół godziny wcześniej, więc miałem trochę czasu żeby dokładniej przyjrzeć się temu gmachowi. Jakiś czas temu szczeciński internet obiegły zdjęcia odnowionej elewacji fabryki i faktycznie budynek wygląda teraz dużo lepiej, jest zadbany, czysty i widać to, że zachowana została dbałość o nawet najmniejszy detal. Brawo! Odświeżenia wymaga jeszcze dolna część elewacji, natomiast ten etap pozostawiono bliżej końca prac. Dodam tylko, że budynek wpisany jest do rejestru zabytków, więc o jego ostateczny wygląd nie musimy się specjalnie martwić. Zwiedzanie zaczynam od ulicy Krasińskiego. Zapraszam na fotorelację z komentarzami 🙂

Tak jak wcześniej napisałem, renowację czeka jeszcze dolna partia budynku. Na zdjęciu widać metalowe drzwi, które znikną po przebudowie. W oczy rzuca się także białe miejsce na szyld, na razie nie wiadomo czy zostanie zachowany i co na nim będzie. Na zdjęciu widać także odrestaurowane elementy, które przed postawieniem słupa po lewej, trzymały sieć trakcyjną nad torami tramwajowymi. Z kolei na zdjęciu poniżej widać, także odrestaurowany, niewielki zegar, który po zakończeniu prac będzie działał 🙂

Tak natomiast budynek prezentuje się od ulicy Krasińskiego. Na tym zdjęciu wyjątkowo widać różnicę w wyglądzie elewacji przed i po modernizacji. Dodatkowo po remoncie, budynek zyska podświetlenie, dzięki czemu będzie “błyszczał” na mapie Niebuszewa 😛 Na koniec jeszcze zdjęcie od ulicy Niemcewicza i …

Wchodzimy na budowę!

Wybija umówiona godzina 12, wchodzę na teren budowy, witam się z kierownikiem budowy, zakładam kask i lecę na fabrykę ;P Znajduję się aktualnie w miejscu przyszłego parkingu, lecz to również od tej strony będzie główne wejście do biurowca. Po prawej stronie istniejącego budynku powstanie jeszcze trochę przestrzeni biurowej (bardziej przeszklona) i to jeszcze w tym etapie! Po zakończeniu budowy, będzie możliwość powiększania całego kompleksu, trochę tak jak kiedyś robił to Stoewer 🙂 Poniżej znajdziecie zdjęcie stanu aktualnego a jeszcze poniżej wizualizację, czyli jak to będzie wyglądało już w IV kwartale tego roku. 

Pora wejść do środka. Zwiedzanie zaczynamy od piwnicy. Widać tutaj charakterystyczne sklepienie sufitu oraz wyjątkowe, industrialne filary, które w Fabryce II będą eksponowane, tak samo jak ceglane ściany a takżeceglane oraz belkowane sufity (zobaczycie je na kolejnych zdjęciach na następnych kondygnacjach).

Wchodzimy piętro wyżej i znajdujemy się w bardzo klimatycznym i funkcjonalnym pomieszczeniu. Tak będzie wyglądać prawie każde biuro w budynku! Znajdują się tu także charakterystyczne belki na suficie, które nie będą ukrywane. Przestrzeń biurowa utrzymana będzie w stylu Loft.

Poniżej widać małe pomieszczenie z oknami, które również będzie wykorzystane pod przestrzeń biurową! Idealne miejsce dla szefa, który chce mieć oko na swoich pracowników ;P

 

Teraz znajdujemy się we wschodniej części budynku (jak się stoi na parkingu to na prawo). Na zdjęciu widać ślady po pożarze, który wybuchł prawdopodobnie już po wojnie. Niestety nie ma jednak żadnych informacji kiedy doszło do pożaru. Na szczęście budynek ocalał i jedynym śladem po ogniu są okopcone deski, które zostały wzmocnione i finalnie będą zakryte.

Zdjęcie poniżej jest moim ulubionym, widać tu jak duży potencjał mają te pomieszczenia i jak przyjemnie będzie tam pracować 🙂 Za oknami po lewej znajduje się widok na ulicę Krasińskiego.

W tym momencie znajdujemy się już na najwyższej kondygnacji, ale spokojnie, będziemy jeszcze wyżej <3. Na tym zdjęciu widzimy kolejne pomieszczenie biurowe, ściana po prawej stronie zyska przebicie do całkowicie nowej części, a sufit zostanie obniżony i wyrównany. 

Jeszcze dwa zdjęcia z poddasza i wchodzimy na dach :). Na zdjęciu poniżej widać biura na najwyższym piętrze od strony Krasińskiego, a jeszcze poniżej klatkę schodową w budowie. Budynek wyposażony będzie także w przeszkloną windę z widokiem na … ceglane ściany. Szyb mieścić będzie się w centralnej części budynku. 

Jeszcze tylko krótka wspinaczka po drabinie i wchodzimy na dach! Stamtąd widać także bardzo dobrze tą charakterystyczną wieżyczkę, do której niestety nie ma wejścia (jest trochę jednak za mała). Zobaczcie jak pięknie wygląda Niebuszewo z góry 🙂

Na koniec jeszcze widoczek na wschód. Po lewej budynki mieszkalne do których przylega Fabryka, kiedyś były to jednak także budynki fabryczne. Pod nami natomiast przestrzeń pod dalszą część Fabryki, jeszcze w tym etapie powstanie nowa przeszklona część budynku (konkretnie na tym wycinku, na którym teraz jest gruzowisko).

I na koniec

Dziękuję za wspólne zwiedzanie budowy. Fabryka II będzie miała około 2300 m2 powierzchni do wynajęcia, przystosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jej przebudowa powinna zakończyć się w IV kwartale tego roku. Dajcie serduszko/lajka jeśli wam się podobało 🙂

Autor

Napisz komentarz