21 marca nie jest datą przypadkową. W amerykańskim zapisie 3/21 symbolizuje trzeci dodatkowy chromosom w 21.parze , który jest charakterystyczny dla tej wady. Tego roku obchodzimy go pod hasłem „Nikt nie zostanie pominięty”.

Slogan ten nawiązuje do izolacji społecznej osób z Zespołem Downa. Niestety cały czas społeczeństwo wie za mało na temat choroby, która dalej budzi wiele uprzedzeń. Dlatego tak ważne są kampanie edukacyjne. Tegoroczną akcję zainicjowała Kaja Bielawska – siostra Moniki Bielawskiej z zespołem Downa.

Głównym źródłem kampanii jest spot, w którym osoby z trisomią chromosomu 21 pary dzielą się swoimi doświadczeniami, marzeniami oraz czym jest dla nich Zespół Downa. Osoby z tą przypadłością tak jak każdy zdrowy człowiek pragną miłości, akceptacji oraz szacunku.

Dodatkowy chromosom w 21. parze skutkuje niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim. Osoby dotknięte tym schorzeniem posiadają charakterystyczną budowę anatomiczną. Wyróżnia ją:

  • Skośne ustawienie szpar powiekowych (zewnętrzna strona skierowana ku górze)
  • Szczególnie wyraźne jest to wówczas, gdy kąt wewnętrzny oka pokryty jest fałdem skórnym
  • Szpary powiekowe są często wąskie i krótkie
  • Usta dziecka są małe, a wargi raczej wąskie
  • Odruchy są zwykle słabsze i trudniejsze do wywołania.
  • U małego dziecka szyja jest często krótsza i widoczne są luźne fałdy skórne po bokach szyi i na karku

Czy znacie jakieś inne symbole zwracające uwagę na problemy osób z Zespołem Downa?

Autor

Radosna i energiczna świeżo upieczona magister zdrowia publicznego. Coach diet oraz instruktor Nordic Walking. Z ogromnym zamiłowaniem do sportu, zdrowia oraz odkrywania świata.

Napisz komentarz