Październik przywitał szczecinian prawdziwie słoneczną, iście letnią pogodą. Choć ranki są zimne i często mgliste, jak na jesień przystało, to popołudnia serwują nam słońce i niebieskie bezchmurne niebo. Odczuwając na twarzy promienie październikowego słońca niejednemu przejdzie przez głowę myśl – czy to naprawdę już jesień, czy dalej lato? Piękna październikowa pogoda to znak, że Szczecin odwiedziła prawdziwa polska jesień ! Warto wykorzystać ciepłe październikowe dni, sprawić sobie trochę radości i wyskoczyć na jednodniową wycieczkę za Szczecin.

Jednym z dobrych pomysłów na taki jednodniowy wypad jest Poczdam, piękne miasto w Brandenburgii, leżące przysłowiowy “rzut beretem” od naszego miasta. Fakt, iż geograficznie znajdujemy się tak blisko naszych zachodnich sąsiadów sprawia, że taka krótka wycieczka to strzał w dziesiątkę. Ekipa Lecę na Szczecin wybrała się w okresie wakacji właśnie na taką wycieczkę i było naprawdę wspaniale. Chcecie się dowiedzieć, jak zorganizować taki dzień ? Zapraszamy do artykułu.

Jak dojechać?

Ze Szczecina do Poczdamu najlepiej wybrać się pociągiem, kursującym z dworca głównego. Połączeń kolejowych jest dosyć dużo, ale polecam wybrać te o wcześniejszych godzinach. Im szybciej będziemy na miejscu, tym więcej czasu poświęcimy na odkrywanie uroków Poczdamu – a jest to miasto piękne i pełne czarujących uliczek i starych, historycznych zabytków. Najlepszą opcją biletową jest “bilet brandenburski – Brandenburger Ticket, który kupić można w kasie biletowej na dworcu głównym w Szczecinie. Koszt takiego biletu to około 30 euro. Bilet ważny jest na pięć osób, więc jeśli akurat macie pięcio-osobową ekipę jak my, to jest to opcja w sam raz dla Was. Z kupnem biletu wiąże się wiele udogodnień – bilet obowiązuje w obie strony, a także w komunikacji miejskiej na terenie całej Brandenburgii. Droga ze Szczecina do Poczdamu wiedzie przez Berlin. Po drodze czeka nas jedna przesiadka w Angermünde. Po około dwóch godzinach drogi wysiadamy na dworcu głównym w Berlinie, z którego koleją miejską dostaniemy się bezpośrednio do centrum Poczdamu.


Do Poczdamu najlepiej wybrać się w środku tygodnia. Jest to miasto turystyczne i chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Weekend jest czasem, gdy miasto wrzuca piąty bieg i oddycha pełną piersią. Jeśli jednak nie lubicie tłumów tak jak my, warto odwiedzić Poczdam przed weekendem – wtedy w spokoju odkryjemy miasto, zaobserwujemy jak budzi się do życia i spokojnie poznamy jego historię.

Piękno Poczdamu na wyciągnięcie ręki

Poczdam zachwyca swoim pięknem i mnogością zabytków. Jako stolica i największe miasto  Brandenburgii, miasto znane jest głównie z zespołu parkowo – pałacowego Sanssouci, wybudowanego w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego. W roku 1990 miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To właśnie park Sanssouci stał się celem Naszej wycieczki. Będąc już w Poczdamie dosyć łatwo trafić do parku. Cały kompleks parkowy obejmuje bardzo dużą powierzchnię i w swoich zakamarkach chowa przepiękne pałace. Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie parku. Turysta może odkryć tutaj mnóstwo architektonicznych perełek i detali. Miłośnicy natury także znajdą tutaj coś dla siebie – malownicze ogrody, pełne kwitnących krzewów, przystrzyżone trawniki i majestatyczne fontanny – te wszystkie elementy małej architektury z otaczającymi je pałacami tworzą zapadający w pamięć obrazek.

Pamiętajcie, by zabrać ze sobą wygodne buty i aparat fotograficzny – By poznać cały park, trzeba się trochę nachodzić, a zdjęcia pięknych zabytków pozostaną fajną pamiątką. Świetnym pomysłem jest zwiedzanie parku na rowerze – aktywny wypoczynek i piękne miejsca – czego chcieć więcej !

Poczdam czeka na Ciebie – gwarantujemy – Będziesz zadowolony !!!

 

 

Autor

Cześć, jestem Mikołaj. Z wykształcenia filolog, pracujący w jednej ze szczecińskich firm specjalizujących się w branży finansów i księgowości. Jestem pozytywną i uśmiechniętą osobą, lubiąca przyrodę i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Interesuję się fotografią i architekturą. Lubię także podróżować i poznawać obce kultury, najlepiej z aparatem pod pachą. Kocham Szczecin i pozytywnie podchodzę do życia. Jeśli chcesz popatrzeć na otaczający mnie świat moimi oczyma, zapraszam na mój profil na instagramie :)

Napisz komentarz